nnp
11 آذر 1401 - 10:53

"صندوق نوآوری" از شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در کسب‌وکارهای اینترنتی آسیب‌دیده حمایت می‌کند

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهور از اختصاص تسهیلات جدید از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی برای حمایت از کسب‌وکارهای اینترنتی دانش‌بنیان آسیب‌دیده خبر داد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ روح‌الله دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهور از اختصاص تسهیلات جدید از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی برای حمایت از کسب‌وکار‌های اینترنتی دانش‌بنیان آسیب‌دیده خبر داد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهور، با اشاره به نقش کسب‌وکار‌های اینترنتی و پلتفرم‌ها در افزایش بهره‌وری، خلق ثروت و ایجاد اشتغال در کشور گفت: در دو ماه اخیر فعالیت شماری از کسب‌وکار‌هایی که از بستر اینترنت و فضای مجازی برای ارئه خدمات و محصولات خود استفاده می‌کردند با مشکلاتی مواجه شده است. در همین راستا دولت با تدوین و ابلاغ آیین‌نامه حمایت از کسب‌وکار‌های اینترنتی تلاش می‌کند خسارت‌های ناشی از اختلالات اینترنت را برای این کسب و کار‌ها به حداقل برساند و فضایی را فراهم کند که آنها بتوانند با بهره‌گیری حداکثری از زیرساخت‌ها و بستر‌های داخلی و پایدار، نقش مؤثری در توسعه اقتصاد و اشتغال داشته باشند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهور با اشاره به نقش صندوق نوآوری و شکوفایی در تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان خاطرنشان کرد: از آنجا که تعداد قابل توجهی از پلتفرم‌ها و کسب وکار‌های اینترنتی آسیب‌دیده، در گروه شرکت­‌های دانش‌بنیان و خلاق هستند، صندوق نوآوری و شکوفایی نیز بسته‌ای برای کمک به این شرکت‌ها تدارک دیده تا با این اقدام فرصت مناسبی برای بهبود این کسب وکار‌ها و انطباق با شرایط پیش آمده را فراهم کند.

وی با بیان اینکه تسهیلات هر شرکت متناسب ماهیت فعالیت آن و شرایطی که در آن قرار دارد تعیین می‌­شود گفت: برای هر شرکت تا 10 میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته شده است که با نرخ ترجیحی و بصورت یکجا پرداخت شده و در یک دوره 12 ماهه بازپرداخت می‌شود.

دهقانی فیروزآبادی افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق مورد نظر عمدتاً در یکی از حوزه‌های «پلتفرم‌های کاربردی و کسب‌وکاری»، «نرم‌افزار‌های محتوامحور»، «آموزش مجازی» یا «صنعت بازی‌­‌های اینترنتی» فعالیت دارند یا بازاریابی و فروش محصولات آنها از طریق پلتفرم‌های خارجی انجام شده است.

جزئیات بسته حمایت کسب و کار‌های اینترنتی

علی وحدت، رئیس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان این که یکی از جهت‌گیری‌های راهبردی این صندوق حمایت از شرکت‌ها در شرایط خاص است، درباره جزئیات این بسته حمایتی گفت: مبلغ تسهیلات هر شرکت معادل 6 برابر مجموع هزینه‌های حقوق و دستمزد شرکت براساس لیست بیمه مهرماه 1401 در نظر گرفته شده است. برای شرکت­‌های دانش‌بنیان این تسهیلات تا سقف یک میلیارد تومان به طور مستقیم توسط صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌ها اعطا خواهد شد و شرکت‌هایی که میزان تسهیلات آن‌ها بیش از یک میلیارد تومان باشد، برای دریافت تسهیلات از محل منابع اهرمی صندوق نوآوری و شکوفایی به شبکه بانکی معرفی خواهند شد. همچنین تسهیلات شرکت­‌های خلاق نیز در سقف 300 میلیون تومان و از طریق عاملیت صندوق­‌های پژوهش و فناوری پرداخت می‌شود.

علی وحدت، در ادامه به شرایط شرکت‌های مورد توجه در این بسته حمایتی اشاره کرد و گفت: ملاک تشخیص آسیب‌دیدگی این شرکت‌ها، کاهش حداقل 20 درصدی تعداد نصب، کاربر فعال، میزان بازدید یا ترافیک داده آن­‌ها در مهر 1401 نسبت به مرداد 1401 است و این تسهیلات شامل شرکت‌های می‌شود که دارای سوابق فروش هستند و فروش سال 1400 آن‌ها کمتر از 50 میلیارد تومان باشد.

وی افزود: این تسهیلات از طریق صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق­‌های پژوهش و فناوری با نرخ 9 درصد و با حداقل تضامین و وثایق مورد نیاز و از طریق بانک­‌های همکار صندوق با نرخ 12 درصد پرداخت می‌شود. همچنین بازپرداخت آن پس از گذشت 6 ماه از تاریخ دریافت تسهیلات توسط شرکت، آغاز می‌شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 892716