nnp
22 بهمن 1401 - 14:29

گاردین: تایفون نیازهای اوکراین را برآورده نمی‌کند

در پی تقاضای رئیس‌جمهور اوکراین برای دست‌یابی به جنگنده‌های انگلیسی تایفون، یک روزنامه انگلیسی به نقل از کارشناسان اذعان کرد که این جنگنده برآورنده نیازهای کی‌یف نیست.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، روزنامه انگلیسی گاردین در مطلبی درباره درخواست «ولودیمیر زلنسکی»، رئیس دولت اوکراین برای دستیابی این کشور به جنگنده‌های انگلیسی تایفون جهت استفاده علیه ارتش روسیه، نوشت: کارشناسان می‌گویند که تایفون نیازهای عملیاتی اوکراین را تامین نمی‌کند.

به نوشته این روزنامه انگلیسی، هزینه هر جنگنده تایفون ۷۵ میلیون پوند است و نیروی هوایی ارتش سلطنتی بریتانیا خود بر روی کاغذ تنها ۱۳۷ فروند از این نوع جنگنده را در اختیار دارد. همچنین ۳۰ فروند نوع قدیمی‌تر این جنگنده با نام «ترنچ ۱» در اختیار ارتش بریتانیاست که قرار است در سال ۲۰۲۵ بازنشسته شوند. از ۳۰ فروند مزبور نیز تنها ۲۰ فروند عملیاتی هستند.

بر اساس گزارش مزبور، زلنسکی خواستار ۲۰۰ فروند جنگنده تایفون است تا بتواند آسمان کشورش را تحت کنترل خود درآورد.

به نوشته گاردین، «ریشی سوناک»، نخست‌وزیر بریتانیا به «بن والاس»، وزیر دفاع این کشور ماموریت داده است تا ببیند چه می‌شود کرد؟!

زلنسکی در حالی خواستار دست‌یابی به جنگنده‌های تایفون است که برخی کارشناسان نظامی بعید می‌دانند این جنگنده‌ها بتوانند در برابر پدافند هوایی و توان جنگنده‌های شکاری ارتش روسیه تغییر چندانی ایجاد کنند.

از سوی دیگر، آموزش خلبانان برای استفاده از تایفون در حدود سه سال زمان می‌برد که با توجه به شرایط جنگ اوکراین مشخص نیست تا سه سال آینده چه اتفاقی در جبهه شرق اروپا رخ داده باشد.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1033289