nnp
10 فروردین 1402 - 12:29

هنرنمایی 150 هنرمندیزدی در برنامه‌های نوروز1402 یزد+ عکس

رییس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد از همکاری بیش از 150 نفر از هنرمندان حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری در برنامه‌های نوروزی این سازمان در ایام نوروز خبر داد.

حجت الاسلام مجتبی صداقت، رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد در گفت و گو با خبرنگار فارس از این استان با اشاره به اهمیت برگزاری رویدادهای مختلف فرهنگی، هنری و آموزشی ویژه گردشگران داخلی و خارجی در ایام تعطیلات نوروز 1402 یزد، اظهار کرد:‌ همکاری و مشارکت مستمر هنرمندان بومی از جمله ویژگی برگزاری رویدادهای نوروزی این سازمان است.

وی افزود: با توجه به همکاری سازمان با هنرمندان و گروه‌های مختلف و اجرای فعالیت‌های فرهنگی هنری مختلف در طول سال، هنرمندانی که طرح‌های خود را در خصوص ایام نوروز و همچنین ماه مبارک رمضان داشتند مورد بررسی قرار دادیم و بیش از ۴۰ برنامه مورد تایید قرار گرفت که در این ایام در مناطق مختلف شهری اجرا می شود.

رییس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد از همکاری بیش از ۱۵۰ هنرمند حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری در برنامه‌های نوروزی این سازمان خبر داد و گفت: اجرای هفت گروه‌های سرود، اجرای یازده گروه تئاتر، اجرای مسابقات مختلف فرهنگی و هنری، اجرای نمایش‌های مختلف خیابانی و عروسک گردانی، اجرای صنایع دستی مختلف، حضور مربیان فرهنگی، حضور فعال راهنمایان گردشگری در اماکن مختلف مذهبی و تاریخی، اجرای هنرمندان حوزه ویدیو مپینگ، اجرای نقاشی‌های خیابانی و دیوارنگاره، اجرای موزه های زنده با معرفی مفاخر یزدی با حضور هنرمندان یزدی از جمله این برنامه ها بوده است که توسط این هنرمندان انجام می شود.

حجت الاسلام صداقت بیان کرد: با توجه به استقبالی که از سوی مردم یزد از این برنامه‌ها شده است سعی داریم برخی از این برنامه ها را در طول ایام مختلف سال نیز اجرا کنیم و امیدواریم با همکاری این هنرمندان بتوانیم در جهت حمایت از فعالیت های فرهنگی و هنری گام برداریم.

وی با اشاره به ویژگی‌های بارز مردم دارالعباده یزد بیان کرد: با توجه به ویژگی‌های فرهنگی و مذهبی مردم یزد و همخوانی با «قنات، قنوت و قناعت»، ما سعی کردیم برنامه‌های خود را پیرامون این ویژگی‌های بارز ارائه کنیم و در این راستا نیز در بخش موزه زنده بسیاری از ویژگی های دارالعباده بودن مردم این دیار را نیز به تصویر و نمایش کشیدیم.

معاون شهردار یزد گفت: ما در سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد میزبان تمامی هنرها و هنرمندانی هستیم که بتوانند فرهنگ مردم یزد را از طریق هنر به تصویر بکشند و از تمامی هنرمندان نیز حمایت می کنیم.

وی خاطرنشان کرد: همچنین در این راستا فضاسازی ۱۵۰۰ متر مربع و برپایی دو غرفه در زمینه عفاف و حجاب  نیز از جمله برنامه های دیگر ما است که با حضور هنرمندان استانی انجام شده است.

ابربازی‌ها، سرگرمی خانواده ها در پارک های یزد در ایام نوروز

امسال یکی از برنامه‌های سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی در پارک‌ها در قالب ابربازی‌ها راه‌اندازی شده است که یکی از این پارک ها، پارک غدیر است که استقبال خانواده ها به ویژه کودکان و نوجوانان را در پی داشته است.

در این ابربازی ها خانواده می‌توانند در قالب میزهایی که طراحی شده بازی های مختلف را تجربه کنند و با یکدیگر مسابقه دهند.

این ابربازی‌ها که در پارک غدیر انجام می شود از ساعت۳۰ :۱۷ تا ۲۳ میزبان خانواده ها است و در روز جمعه نیز از ساعت ۱۵ تا ۲۳ انجام می شود.

همچنین در قالب بازی و ورزش های همگانی نیز در محوطه ی ورودی امامزاده جعفر (ع) ،بازی های هیجانی و در پارک آزادگان و هفت تیر نیز بازی های رومیزی انجام می شود.

برگزاری موزه زنده در بافت تاریخی یزد

از دیگر برنامه‌های این سازمان توجه به فرهنگ یزد و یزدی و همچنین معرفی مفاخر این استان و به ویژه شهر یزد است که در قالب موزه زنده اجرایی می شود.

در این موزه زنده از هنرمندان مختلف حوزه های تئاتر و نمایش عروسکی استفاده شده است تا در بستر نمایش بتوانند این روایت ها را به مردم ارائه کنند.

هنرمندان تئاتر استان یزد نیز با همکاری سازمان تاکنون توانسته‌اند هنر خود را به خوبی به عرصه نمایش بگذارند تا جایی که گردشگران به ویژه مردم یزد نیز مدت زمانی را برای تماشای این موزه های زنده صرف می‌کنند.

اجرای این موزه‌های زنده در مسجد جامع یزد، مدرسه ضیائیه ( زندان اسکندر) بافت تاریخی و ... برنامه ریزی شده است که مورد استقبال عموم مردم نیز قرار گرفته است.

اسارضا چرخی، معرفی فرهنگ یزد در قالب پیرمردی دوچرخه سوار

پیرمردی دوچرخه به دست به همراه هدیه و آجیل و کشمش ها با عنوان اسا رضا چرخی از دیگر برنامه های سازمان است که در بافت تاریخی اجرا می شود.

این اسارضا چرخی به نوعی به صورت گردشی با مردم ارتباط برقرار می کند و روایت های قدیمی از مردم و فرهنگ مردم یزد را بازگو می کند.

منبع: فارس
شناسه خبر: 1117643